Kofeina jedynie dla dorosłych

Spożywanie kofeiny tak naprawdę nie należy tylko do dorosłych, bo nawet, jeśli nasze dziecko nie pije kawy, czy nie je typowych artykułów spożywczych zawierających kofeinę, o których wiemy, to i tak w mniejszym stopniu dostarcza ją swojemu organizmowi. Jak to się dzieje, że kofeina przedostaje się do organizmu naszego dziecka?

Chociażby wtenczas, kiedy nasza pociecha spożywa wyroby czekoladowe, w tym cukierki, ciastka, ciasta, tudzież lizaki, gumy i lody. Wszelkie słodycze, którym nie mogą się oprzeć dzieci, jak i osoby dorosłe, i jakie dostępne są w każdym sklepie spożywczym, na każdym kroku. Oprócz tego bardzo popularna w kręgu młodzieży jest coca-cola (promowana usilnie przez media od wielu pokoleń, smaczna ale zawierająca dodatkowo dużo cukru), która zawiera również kofeinę.

Ostatnio bardzo modne i rozpowszechnione napoje energetyczne pite przez dzieci, młodzież, jak również w umiarkowanych ilościach przez starszych są często kupowane. Warto w tym przypadku zdawać sobie sprawę z tego, że kofeina podawana w małych dawkach wspomnianych produktów rynkowych nie ma negatywnego wpływu na dzieci. Jest równie dobrze metabolizowana, jak u osób dorosłych. Jednakże przedawkowanie, czy nadmiar substancji psychoaktywnych może mieć spore konsekwencje.

Może dojść do zatrucia organizmu, dzieci mogą wykazywać nadpobudliwość, niewyjaśniony bliżej niepokój, oraz rozdrażnienie. Dziecko staje się markotne, płaczliwe, zestresowane jak również mające zbyt natężoną nadpobudliwość ruchową, z którą trudno sobie poradzić chociażby rodzicom. Kontrolowanie dawek kofeiny u dzieci jest bardzo ważne. Ale nie tylko u dzieci, reakcja nadużycia środków psychoaktywnych może mieć również nieciekawe efekty u starszych osób.

 

Powiązane artykuły