Uzależnienia od kofeiny

Bez ustanku są prowadzone dyskusje na temat, czy kofeina rzeczywiście uzależnia, i czy może zaszkodzić nam, jeśli spożywamy ją regularnie. Według przeprowadzanych badań Kofeina nam nie szkodzi, ale tylko wtedy, kiedy nie jest spożywana przez osoby uczulone na kofeinę lub jej pochodne, albo nie cierpi na choroby serca, nadciśnienie, lub nie przedawkuje substancji psychoaktywnej. W innych przypadkach kofeina może rzeczywiście pomóc zarówno, jeśli chodzi o produkty spożywcze, jak również stosowanie kofeiny w przypadkach leczniczych na ciało. Powracając do kwestii uzależnień, warto również wspomnieć o tym, iż kofeina według badań tak naprawdę nie uzależnia. Wiele osób mogło by się z tym nie zgodzić, mówiąc, że nie wyobraża sobie tego, że nie mogłaby wypić z rana filiżanki kawy, czy, że przy zaprzestaniu jej picia czuje się dana osoba senna, rozdrażniona, albo wszystkim znużona.

Nawet są sytuacje odstawienie, kiedy osoby skarżą się na bóle głowy trwające nawet kilka dni. Więc, jeśli kofeina nie uzależnia, dlaczego czujemy się źle, i tak jakby czegoś nam brakowało do życia? Z pewnością jest to związane z przyzwyczajeniem organizmu do codziennych dawek kofeiny, ale można sobie z tym poradzić bez większego problemu.

Kofeina jest substancją, która i tak w mniejszym stopniu jest przez nas spożywana, nawet, jeśli zaprzestaniemy picia kawy, więc trudno jest powiedzieć o jej całkowitym odstawieniu, szczególnie w przypadkach gdy uwielbiamy czekoladę, łukami dość często środki przeciwbólowe, czy przechodzimy na dietę. Nie musimy pić kawy, nie musimy pić coca-coli, czy drinków energetycznych.

Wystarczy zjeść kilka kawałków gorzkiej albo mlecznej czekolady, albo napić się herbaty, która jest niegroźną „codziennością” dla populacji na całym świecie.  

 

Powiązane artykuły