Wpływ kofeiny na nasz mózg

O wpływie kofeiny na nasz mózg słyszymy bardzo wiele dobrych rzeczy. Z pewnością jest to związek chemiczny, który pomaga nam prosto mówiąc stanąć na nogi po ciężkim dniu, w trasie, z rana, tudzież wtenczas, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Kofeina jest środkiem psychoaktywnym mającym wpływ na ośrodek układu nerwowego naszego mózgu. Poza tym jest stymulatorem który wzmaga lipolizę, rozkurcza mięśniówkę gładką oskrzeli mających wpływ na pracę układu oddechowego naszego organizmu, oraz poszerza naczynia krwionośne przez co transfer krwi w naszym ciele jest lepszy.

Kofeina jest dostarczana przez nas pod bardzo różną postacią. Najczęściej chcąc uzyskać spodziewane efekty jej działania pijemy kawę lub coca-colę albo napój energetyczny. Są to najbardziej popularne napoje działające w bardzo szybkim czasie na nasz organizm.

Dlatego też nawet najprostszym przykładem będzie picie kawy, jedzenie czekolady, i herbatek wspomagających prace mózgu podczas sesji na studiach tudzież przed lub w czasie pracy. Do picia kawy z pewnością można się przyzwyczaić, można również porównać usilną potrzebę jej picia, nawet podczas urlopów lub wakacji do uzależnienia tytoniowego lub alkoholowego, jednak nie można tego z takim przypadkiem utożsamiać, ponieważ kawa tak naprawdę o ile pijemy ją z umiarem nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Największą zaletą kofeiny zawartej w tak wielu produktach spożywanych na co dzień jest fakt, iż jest ona związkiem mającym wpływ na blokadę receptorów odpowiadających za senność. Dlatego jest zażywana przez nas głównie z rana, lub podczas wytężonej pracy umysłu. Jest z pewnością środkiem psychoaktywnym, który z pozoru nie uzależnia, choć wiele badań wskazuje na to, że objawy odstawienia chociażby kawy są podobne jak np. tytoniu. 

Powiązane artykuły